niedziela, 12 stycznia 2014

Modelowanie spódnicy podstawowej - przykłady. Barbara Ignatowska ABC kroju i szycia.

 Modelowanie spódnicy podstawowej
KOPERTOWA
 Aby uszyć spódnicę kopertową stosuje się najczęściej formę bez szwów bocznych. Taka jest forma spódnicy podstawowej, jedynie wystarczy odrysować bez linii szwu bocznego. Jedynie  należy poszerzyć przód o tyle, żeby prawy i lewy przód zachodziły na siebie na odcinku szerokości22-25 cm.Dlatego musimy oba przody poszerzyć o 11- 12 cm.


 Jeśli prawy przód - zgodnie z fasonem-nie powinien być zbyt przesunięty do boku poszerza się go odpowiednio mniej, natomiast lewy  poszerzamy niemal do boku, czyli o odcinek równy szerokości przodu podstawowego na linii bioder. Robimy tak , żeby zakład w ruchu nie odsłaniał nogi.
 W takim wypadku forma ma być asymetryczna. 

 SPÓDNICA PROSTA
Na fason spódnicy , która ma sprawiać wrażenie prostej trzeba  formy poszerzyć w szwie bocznym przodu i tyłu o 3-4 cm; w takiej odległości wyznaczamy na  linii dołu  od linii szwu bocznego punkty A  i B . Na linii szwu bocznego wyznaczamy pkt C powyżej linii bioder o 3 cm.Pkt A i C łączymy linią prostą, pkt B i C łączymy linią prostą .

 Ponieważ forma przodu zachodzi na formę tyłu, oraz forma tyłu na przód- najlepiej każdą formę oznaczyć innym kolorem.
Punkty A i B jakoś nie  wyszły mi szczególnie równo na obrazku, jednak w rzeczywistości powinny być równe. Paint nie będzie jednak moim ulubionym programem.

SPÓDNICA POSZERZANA
Wycinamy osobno formę przodu i tyłu osobno. Przedłużamy linię zaszewek i rozcinamy, pozostawiając przy wierzchołkach zaszewek ok.1 cm nie rozcięty.. Wycinamy zaszewki.


Rozsunąć obie części  tyłu i przodu na jednakową szerokość 6 cm  i podkleić paski papieru (wolałabym robić to na dużym arkuszu bristolu i zwyczajnie odrysować formę).


Przedłużyć linię dołu prostą, od linii szwu bocznego ku zewnętrznej o odcinek sześć cm. Wyznaczyć pkt A i B. Wykreślić proste łączące  pkt A z pkt styku linii bioder z linią szwu bocznego, oraz pkt B z pkt stycznym linii bioder i szwu bocznego.
 Poprzez rozsuniecie  części wykroju zmniejszają się zaszewki. Jeżeli zmniejszą sie do 1cm możemy z nich zrezygnować i 1cm zwęzić formę na linii boku.
Linia środka przodu oraz linia środka tyłu na dwóch ostatnich zdjęciach jest od środka. Pamiętajmy, aby układając formę na tkaninie biegły prosto, chyba , że kroimy tkaninę ze skosu.

No i przyszedł czas , ze spódniczka moja jest prezentowana. Pogoda oczywiście zrobiła mi psikusa,  korzystając z kilku minut słońca fotki robiła córcia, ale zawsze widać, co uszyłam.

Spódnica jest do kolan, podwijana ręcznie, zapinana na guziczki. Materiał ze spodni, które od kogoś dostałam- strasznie wąskie w pasie i w biodrach, za to niezwykle szerokie nogawki. Materiał miły w dotyku, świetnie się go szyło, kompletnie się nie strzępił- szkoda było, żeby spodnie leżakowały aż mała dorośnie. Ponieważ nie dało się skroić jako trzy części, czyli bez szwa z przodu- nieco szeroka jestem , szczególnie w biodrach- przedłużyłam wykrój  o 5 cm - rysunek ilustruje. I już- wymodelowany przód, doszyte guziki, w zależności od humoru mogę nie zapinać jednego guzika u dołu lub dwóch, żeby umożliwić poruszanie się bez rozrywania spódniczki. I jest to ni mniej ni więcej- jeden ze sposobów na wymodelowanie spódnicy podstawowej.

2 komentarze:

  1. Łooooo! Gratuluję!!! Spódnica świetna!!! I do tego kolorek ma boski :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też kolorek przypadł do gustu. Fajnie, ze Ci się podoba.

      Usuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie!