wtorek, 31 grudnia 2013

Jak zrobić wykrój spódnicy podstawowej- ABC kroju i szycia , Barbara Ignatowska.Cz1 Siatka podstawowa

Spódnica podstawowa- wbrew pozorom niełatwo zakupić dla siebie spódnicę- w młodości okropnie męczyłam sie, bo jak w pasie była dobra , to za mała w biodrach i "podjeżdżała" i odwrotnie- gdy dobra była w biodrach to odstawała w pasie , a nie każda wszak może mieć pasek.
 Warto uszyć sobie spódnicę, jednak gotowe wykroje nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, trzeba przerabiać, kombinować z długością i zwężaniem bądź rozszerzaniem wykroju.
Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie spódnicy od samego początku do samego końca dla siebie, z wymiarów własnych choćby i wybitnie nietypowych.
Potrzebujemy do rysowania:
 • duży arkusz
 • ołówek dobrze naostrzony
 • kolorowe pisaki
 • długą linijkę
 • kalkulator
 •  kartkę na notatki
 •  miarę krawiecką.
 Miary, jakie potrzebujemy do wykroju :
 • obwód bioder
 • obwód talii
 • długość spódnicy od talii  po boku
 • długość od talii do ziemi po boku
 • długość od talii do ziemi z przodu
 • długość od talii do ziemi na środku tyłu.
Różnica miar zdjętych od talii do ziemi po boku i od talii do ziemi z przodu wskazuje jak głębokie ma być podcięcie talii z przodu.
 Różnica miar zdjętych od talii do ziemi po boku i od talii do ziemi pośrodku tyłu wskazuje jak głęboki ma być podcięcie talii na formie tyłu.


 1. Narysować z lewej strony arkusza linię prostą pionową długości spódnicy. Na górze wyznaczamy pkt 1, na dole pkt 2. Narysowany odcinek to linia środka tyłu
 2. Wyznaczyć na linii tyłu od pkt 1 orientacyjne miejsce linii bioder w odległości 18-20cm -pkt 3.(oczywiście jeśli ktoś może zmierzyć- tam gdzie mamy talię zawiązujemy tasiemkę, tam gdzie mamy najszersze miejsce bioder. Mierzymy odcinek między tasiemkami  po boku).
 3. Z punktów 1,2 i 3 wykreślić linie proste prostopadłe do linii tyłu . Z pkt.1 linia talii, zpkt2 linia dołu,z pkt 3 linia bioder. 
 4. Na linii bioder wyznaczamy szerokość formy według wzoru 1/2obwodu bioder+1. W tej odległości wyznaczamy pkt4.  Dodanie tego centymetra jest nieodzowne, nawet przy mocno dopasowanej spódnicy, zapobiega marszczeniu się spódnicy spowodowanemu zbytnim naprężeniem materiału w miejscu bioder, podjeżdżaniu przy kucaniu lub siadaniu. 
 5. Z punktu 4 wyznaczamy prostą prostopadłą do linii bioder równoległą do linii środka tyłu. W miejscu przecięcia z linią talii wyznaczamy pkt5, w miejscu przecięcia z linią dołu wyznaczamy pkt6 
 6. Na linii bioder od pkt 3 wyznaczamy pkt 7 według wzoru 1/2 linii bioder-1cm 
 7. Z pkt 7 wyznaczamy wykreślamy prostą prostopadłą do linii bioder. W miejscu przecięcia  z z linią talii wyznaczamy pkt 8; w miejscu przecięcia z linią dołu pkt 9.  Odcinek 8-9 dzieli linią szwu bocznego formę na tył i przód. 
 8. Na linii talii wyznaczamy pkt 10od pkt 1 według wzoru 1/6 szerokości formy na linii bioder. Jest to środek zaszewki tylnej
 9. na linii talii wyznaczamy pkt 11 od pkt 5 według wzoru 1/3szerokości formy na linii bioder. Jest to środek zaszewki przodu. 
 10. Z pkt 10 i pkt11 wykreślić linie pomocnicze prostopadle do linii talii aż do przecięcia z linią bioder  
Przy wyznaczaniu szerokości talii do połowy obwodu dodajemy 1cm  przeznaczony na wdanie. Z całej szerokości formy na linii talii przypada na tył połowa -1cm, a na przód pozostałość .


 No i proszę. Siatka podstawowa już gotowa. Dalsze wykonywanie konstrukcji spódnicy podstawowej w następnym poście.
 Pomędrkowałam, posprawdzałam, ale wciąż pozostał stres, czy byka nie strzeliłam- jak przed sprawdzianem. Mam nadzieję, że nie i nie będziecie miały problemów.
Pozdrawiam i miłej zabawy, jeśli zdecydowałyście się na rozrysowanie własnej spódnicy podstawowej.


 

4 komentarze:

 1. Ależ Ty to pięknie zrobiłaś! Wszystko jest czytelne :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Kawał roboty to będzie dopiero przy spodniach... Zaraz po spódnicy będą...

   Usuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie!