poniedziałek, 20 maja 2013

Róża cukrowa i cukier różany

Zakwitła już róża cukrowa czyli róża pomarszczona
Krzew piękny, szeroki o pomarszczonych liściach, nadający się na kłujący żywopłot, jak i dekoracyjny jako pojedynczy krzew.

Przepis na cukier różany-Zasuszone kwiaty róży (50g) oraz cukier(150g) tłuczemy w moździerzu lub mielimy w młynku, do rozdrobnionych składników dodajemy 1 opakowanie cukru waniliowego, przesypujemy do słoików i szczelnie zamykamy. Przechowujemy w suchym miejscu mozna używać do posypywania domowych wypieków i deserów. Przepis z mój piękny ogród wydanie specjalne róże, nie wiem który rok, bo okładka zaginęła.

I przepis na konfiturę z róży cukrowej mojej prababci( na dowód zdjęcie wyżej)
Zważyć różę. Zważyć 2 razy tyle cukru ile jest róży. Przemleć przez maszynkę do mięsa i posypać kwaskiem cytrynowym, lub wcisnąć do niej cytrynę, wymieszać i zostawić do następnego dnia. Na drugi dzień zrobić zrobić syrop z drugiej połowy cukru, włożyć do niego różę i smażyć na konfiturę.


Przepis niezwykły, bo nie podaje co zrobić z pierwszą połową cukru. Pewnie wymieszać z różą pokropioną cytryną i leżakującą zanim zrobimy ten syrop z drugiej połowy cukru. Można robić ale tylko  na własną odpowiedzialność.


3 komentarze:

  1. Też kiedyś robiłam tę konfiturę - była pyszna:).

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie do pączków jej używałam:).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie!